Tee ise poleermasin

Siia teistele tutkimiseks oma õnnestunud aretused
Vasta
Kasutaja avatar
Tehnic
fanaatik
Postitusi: 960
Liitunud: 10 Apr 2007, 21:55
Asukoht: Tallinn

Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Tehnic » 07 Dets 2009, 19:10

Kuna pidevalt tekib vajadus autot poleerida ja kvaliteetsed masinad maksavad päris mitu tuhat raha mõtlesin ise katsetada masina ehitust :mrgreen: mõtteid tekkis erinevaid kuid lõpuks otsustasin teha läbipõlenud relakast ja sierra puhuri mootorist.
Pilt

Pilt

Sai siis mõlemad asjad laiali lõhutud et vaadata kuidas mida sobitada. puhuri mootoril lõikasin töökorras relakaga ülearuse võlli poole maha ja eraldasin ka relakal rootori reduktorist samu võtteid kasutades.

Pilt

Kiskusin relaka korpusest välja ka staatori ja kõik juhtmed/lülitid ning asusin katsetama kuidas sobib sierra puhuri mootor sinna sisse. Ja minu õnneks läks nagu valatult. 8)
Pilt

Siis hakkasin vaatama kuidas võllid omavahel suhteliselt täpselt kokku saaks...kuna mootori võll oli peenem kui reduktori oma kerisin sinna veits teipi et saaks võimalikult tsentrisse selle vahelüli, mille teist otsa veits ka puurisin et reduktori võll täpselt istuks..muidugi tuli need võllid ja vahelüli pärast lühemaks teha aga seda pole pildil.
Pilt

Toppisin kõik kokku kui olin võllid parajaks saanud ning jäi veel nende ühendamise vaev....minu õnneks kukkus reduktor maha ja sealt küljest murdus ära üks kinnituskõrv mis tekitas korpuse ja reduktori vahele piisavalt suure augu et saaks sealtkaudu võllid kokku keevitada. pärast lõikasin pildil paistva ülearuse võlli maha ja sobitasin relaka tagumise korpuse osa sinna peale, aga kuna harjad ei mahtunud ära siis lõikasin sinna augud sisse...siis lasin trelliga külgedelt 2auku sisse kuhu sai kruvid keerata. Need läbisid mõlemat korpuse osa ja ka mootorit seega nende abil sain kõik kinnitatud.
Pilt

Pilt

Et harjad ei jääks lahtiselt paistma kerisin ka mõne kihi teipi peale ja vedasin ka juhtmed välja tagant. Plaanis on panna vahele ka ventilaatori lüliti et saaks 3kiirust aga ma arvan et esimene ja teine jääks liiga aeglaseks.
Pilt

Vaja osta veel krõpsuga tald mis läheb reduktori külge ja siis paar pehmet ketast ning pastat proovimiseks :roll:
XR4 2.9i

Kasutaja avatar
contact
sõltlane
Postitusi: 1099
Liitunud: 03 Apr 2009, 17:06
Asukoht: Garage, Keila City

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas contact » 07 Dets 2009, 19:36

oli sul ikka viitsimist, see kokku lõigata.
€-contact

Kasutaja avatar
Tehnic
fanaatik
Postitusi: 960
Liitunud: 10 Apr 2007, 21:55
Asukoht: Tallinn

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Tehnic » 07 Dets 2009, 19:45

aega läks 2tundi umbes :mrgreen:
XR4 2.9i

gfx273
turist
Postitusi: 20
Liitunud: 10 Okt 2008, 14:52

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas gfx273 » 07 Dets 2009, 22:53

Ei tea kuidas see ventika mootor koormust talub. Ma kujutan ette et ei talu üldse.

Teet01
aktivist
Postitusi: 435
Liitunud: 04 Apr 2006, 18:48
Asukoht: Tartu

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Teet01 » 07 Dets 2009, 23:56

Eesti nokitseb! :D
Olen enam kui kindel, et see mootor ei pea vastu ja väga tõenäoliselt ei jõua poleerimisketast surve all ringi ajada. Aga ehitama peab, anna teada, kuidas välja kukkus siis. Võibolla ma söön siis kunagi oma mütsi ära.:D

Kasutaja avatar
contact
sõltlane
Postitusi: 1099
Liitunud: 03 Apr 2009, 17:06
Asukoht: Garage, Keila City

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas contact » 08 Dets 2009, 00:23

ärge unustage ülekannet ära, ega ta ei ole otsevõlli peal.
vendi mootor töötab autol ka siis kui sa seda puhuma pole pannud. ja miks peaks ta läbi kärssama või midagi ?
€-contact

Kasutaja avatar
contact
sõltlane
Postitusi: 1099
Liitunud: 03 Apr 2009, 17:06
Asukoht: Garage, Keila City

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas contact » 08 Dets 2009, 00:23

kui lõikamiseks on jõudu siis poleerimiseks peaks ka jõudu jätkuma.
€-contact

Kasutaja avatar
Tarmo
Klubi juhatus
Postitusi: 9090
Liitunud: 10 Okt 2006, 22:26
Nimi: Tarmo
Asukoht: Tartu-Abja-Pärnu

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Tarmo » 08 Dets 2009, 00:25

aga ära anna mütsi söömise lubadust ;) või muretse endale söödav müts:)
kui see mootor vastu ei pea siis saab ju proovida mõne muu mootoriga, oluline et eelarve oleks väiksem kui poest ostetud, ehk kodustest vahenditest siis

Kasutaja avatar
Tehnic
fanaatik
Postitusi: 960
Liitunud: 10 Apr 2007, 21:55
Asukoht: Tallinn

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Tehnic » 08 Dets 2009, 00:38

gfx273 kirjutas:Ei tea kuidas see ventika mootor koormust talub. Ma kujutan ette et ei talu üldse.
eks paistab kaua kestab :mrgreen:ja kui ei kesta panen ketta otse trelli külge :twisted:
XR4 2.9i

Teet01
aktivist
Postitusi: 435
Liitunud: 04 Apr 2006, 18:48
Asukoht: Tartu

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Teet01 » 08 Dets 2009, 00:48

Söödav müts oleks hea lahendus küll, martsipanist voolitud mütsi sünnib isegi süüa :D Tegelt Konkreetse sierra ventika mootori läbipõrumises olen ma kindel mitmetel põhjustel. Ma olen "päris" poleerimismasinat saanud ameti asjus väga palju käes hoida. Ülekanne on poleermasinal võrreldes nurklihvijaga kordades aeglasem ja elektrimootor kordades suurem ja talub ka palju suuremat koormust.
.....ja miks peaks ta läbi kärssama või midagi ?
Elektrimootorid on ülekoormuste suhtes väga tundlikud, sest mähised ei kannata pikaajalist käivitus voolu. Igastahes Tehnic, ära asja katki jäta, nokitse ikka edasi, sierra omanik peabki insener olema :D

Kasutaja avatar
contact
sõltlane
Postitusi: 1099
Liitunud: 03 Apr 2009, 17:06
Asukoht: Garage, Keila City

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas contact » 08 Dets 2009, 01:18

kas pideva käivitus voolu puudujäägi ei saa kompenseerida potekaga? et ta ei, kasutaks kormuse tekkimisel käivitust vaid laseb edasi töörežiimis.
tuleb tõdeda seda, et ankru mähis on hell koht, mis ei talu ülekoormust pikaajaliselt.

kunagi öeldi moškvitshi kohta seda , et tegu on inseneeri konstrukoriga. ja nii palju, kui ma seal mosse mootoris ja all olen old. ei saa küll öelda, et sierra nii kehv masin on ja koostekvaliteet on disaineri silmale väga valus vaadata. mosset ehitad rohkem, kui sõita saad.
pigem on sierra omanikud midagi enamat, kui lihtsalt insenerid. neid võiks nimetada compact-CNC pinkideks mitmete erinevate progamidega ja tööristavalikutega.
€-contact

Teet01
aktivist
Postitusi: 435
Liitunud: 04 Apr 2006, 18:48
Asukoht: Tartu

Re: Tee ise poleermasin

Postitus Postitas Teet01 » 08 Dets 2009, 17:46

contact kirjutas:kas pideva käivitus voolu puudujäägi ei saa kompenseerida potekaga? et ta ei, kasutaks kormuse tekkimisel käivitust vaid laseb edasi töörežiimis.
Kui kasutada potekat, siis kaotame hulga jõudu. Kuna potekas töötab muut-takistina, siis selle rakendumisel amperaas läheb küll alla, aga jõudu jääb jälle vähemaks. Seda on näha, kui tuletada meelde kõige elementaarsemad valemid: P= U x I ja I= U/R Siit näha, et kui suurendada takistust R, siis voolutugevus I väheneb ja ettenähtust väiksema voolutugevusega on ka võimsus P väiksem. Igal elektrimootoril on voolu tugevuse suhtes oma taluvuspiirid, seda nii lühiajaliselt kui ka pika ajaliselt. Võin tuua näiteks ka elulisema variandi, mida saab igaüks ise kodus proovida. Akutrellil on ka põhimõtteliselt potekaga päästik. Vajutades nuppu alla ainult natukene jõuab padrunit käega vabalt kinni hoida, vajutades nuppu natuke rohkem on juba tunda tõsisemat survet ja kui vajutada nupp lõpuni, siis hakkab padrun juba peo pesas libisema. Kui aga padrun kruustangivahele panna ja seda vägisi kinni hoida siis läheb tugev pidev vool läbi ühe mootori mähise ajaliselt liiga kaua, mis lõpuks võib põhjustada mähise kahjustumist. Õnneks on tööriistades(trellid, nurklihvijad, lõikurid jne) kasutusel küllaltki suurt koormust taluvad mootorid. Kurat, jutt sai jälle maru pikk :shock:

Vasta