Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Kapotialused jutud
Vasta
cobravello
kasutaja
Postitusi: 139
Liitunud: 09 Veebr 2015, 12:23

Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Postitus Postitas cobravello » 06 Okt 2015, 22:39

Tere,

Mul on selline sedaan Sierra, mis on originaalis 74kw OHC ja eelmise omaniku poolt on peale pandud 100kw Scorpio 2.0 DOHC. Temp andur paistab olema pandud Sierra originaal, mis annab infot kellaplokki, mis on samuti Sierra originaal.
Asi siis selles, et mootor kipub kuumaks minema. Radikas on külm kuni nõel läheb peaaegu punasesse, siis termostaat avaneb, radikas läheb soojaks ja temp näidik tuleb kolinal alla normi peale. Siis hakkab uuesti ronima kuni jõuab jälle peaaegu punasesse, ja tsükkel kordub lõputult. Keema ei lähe, ja päris punase peale ka ei lähe, aga puudu jääb juuksekarva jagu.

Kahtlustasin siis, et termostaat vigane. Ostsin sellele mootorile sobiva, seda oli saada 88 ja 92 kraadi pealt avanevat, kuna 92 oli kohe laos olemas siis võtsin selle, öeldi et vahet ei ole, mõlemad sobivad. Pärast termostaadi vahetust ei muutunud midagi, temp käib ikka samas amplituudis üles-alla, nii kohapeal seistes kui sõites. Jahutusvedelikku mootor ei tarbi, terve suvi ja sügis on olnud täpselt maxi joone all.

Kahtlustasin siis, et äkki 74kw OHC mootori töötemperatuur ongi madalam kui selle Scorpa oma, et näidikule tundub et on kole kuum aga mootori jaoks on tegelikult paras. Guugeldasin OHC termostaate ja need on ka 88 kraadised - kui 88 on näidiku jaoks norm siis 92 ei tohiks ju päris punase piiri peal olla? Või...?

Kuidas selline asi võimalik on? Kas temp on siis liiga kõrge või ei ole? Kui termostaat on tutikas ja avaneb õigesti, siis kas viga võib olla temp anduris, et hoopis näidik paneb segast? Aga nii raudkindla regulaarsusega? Kas ma peaksin muretsema oma mootori temperatuuri pärast?

Kõik arvamused teretulnud, nii argumenteeritud kui niisama lahmimised.

rekkamees
aktivist
Postitusi: 453
Liitunud: 17 Dets 2013, 12:15

Re: Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Postitus Postitas rekkamees » 06 Okt 2015, 23:26

Need näitajad panevad tihti pada ka. Mul on 74kw versioonil temp näidik suht madalal kogu aeg, aga kabiini igatahes tuleb kenasti sooja. Ja kui eelmisel sügisel esimese lumega sai radikas puruks sõidetud, tõusis temp näit enne kojujõudmist lõpuks niiöelda "normaalsele" tasandile. Tegelikkuses läks asi juba keema.

Uuri järgi, võibolla on Sul vastupidi, et näit on kõrgem, kui tegelik seis. Tegelikult on nii, et kuni veel keema ei lähe, siis mootori töö on kõrgema temperatuuriga parem, mootor kulub ka siis vähem. Sellepärast tehaksegi kinniseid jahutussüsteeme, kus väike surve sees, mis laseb jahutusvedeliku temperatuuril mõned kraadid üle saja isegi tõusta, enne, kui keema läheb.
esivedu tähendab tõmbamist

Kasutaja avatar
Tarmo
Klubi juhatus
Postitusi: 9090
Liitunud: 10 Okt 2006, 22:26
Nimi: Tarmo
Asukoht: Tartu-Abja-Pärnu

Re: Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Postitus Postitas Tarmo » 07 Okt 2015, 14:07

Kui ma olen õieti aru saanud, siis sierral on 2 tüüpi temp andurit kella plokile, ja samamoodi 2 tüüpi kellaploki seierit (nn vanem ja uuem) vastavalt siis omavahel valesti paaritades saad kas kõrge või madala näidu normi asemel.
Vaheta üks neist välja teisega vastavusse ja saad normaalse näidu.

cobravello
kasutaja
Postitusi: 139
Liitunud: 09 Veebr 2015, 12:23

Re: Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Postitus Postitas cobravello » 07 Okt 2015, 14:57

Head vastused, suur tänu! Ma ei tea jah täpselt mis temp andur mul on. Ma arvan, et on Sierra oma, kuna Scorpa omal peaks tempi andurist tulema 2 juhet välja ja info käib kõigepealt läbi aju ja sealt edasi kellaplokki (nii rääkis kasutaja flamewar, kes mõtles kuidas omal tempi näidikut tööle saada kui 2.3 peale pani sierrale). Mul tuleb temp andurist 1 juhe ja läheb otse kellaplokki. Aga kuna see andur ei ole originaal, siis on võimalik jah et on võetud küll Sierra oma, aga võrreldes kellaplokiga kas liiga uus või vana.
Niisiis asun otsima 1988. aasta 74kw mootori tempi andurit!

EDIT: Vaatasin FIXUSe kodukalt selle mootori temp andureid, ja erinevad mudelid on:
1) kuni 83a
2) 83-85a
3) 85 ja edasi
4) 85 ja edasi GL, Ghia mudelile

Minu omale peaks siis kõige õigem olema see 85 ja edasi mitte-GL variant. Maksab 6 euri, lähen toon täna ära, vaatan mis siis temp andur ütlema hakkab.

EDIT2: Käisin Fixuses ära, seal öeldi et ei ole mitte 6 vaid 19 euri ja oli kahe juhtmega, kui mul peaks olema ühega. Ei ostnud.
Vaja nüüd hakata uurima, millised on erinevad Sierra temp näidikute ja kellaplokkide kombinatsioonid, mitme juhtmega nad on, ja mis kellaplokk mul ikkagi täpselt on.

Kasutaja avatar
Tarmo
Klubi juhatus
Postitusi: 9090
Liitunud: 10 Okt 2006, 22:26
Nimi: Tarmo
Asukoht: Tartu-Abja-Pärnu

Re: Mis on OHC/DOHC mootori normaalne töötemperatuur?

Postitus Postitas Tarmo » 08 Okt 2015, 12:05

Mingi räme hinna vahe oli jah, kuid 1 klemmiga peaks ikkagi olema

Vasta